harmtex kangad

Harmtex kardinasalongi kangavalik

Sisekujundus on illusioon. Õigete valikutega võib ruum muutuda kas suuremaks või väiksemaks, soojemaks või külmemaks. Seda teame me juba ammu, kõik teavad! Kui me  aga õigeid valikuid teha ei suuda ja asetame kõrvuti mõned juhuslikud värvid, siis vahel tulemus meid rahuldab, aga vahel mitte. Tead, et midagi on valesti, aga mis nimelt?

Pealtnäha keeruline oskus on kindlasti lihtsam, kui me arvame. Pealegi saab seda kõike õppida värvidega mängides.

Kui sisekujundaja otsib, kuidas luua harmooniliselt toimiv keskkond, siis see ei tähenda, et kõik värvid peaksid toon-toonis olema ning ei tohiks olla mingeid kontraste. Vastupidi. Ka ühetoonilises ruumis on vaja aktsente ja värvilaike, et sellest igavus peletada. Vaadake ometi seda leevikest! Miks ei võiks ka selline värvivalik sobida kardina valikul? Kõik geniaalne on lihtne ja paistab, et loodus teab seda juba ammu. Tundub, et polegi muud vaja, kui vaadata looduses linde ja hakata ruumi kujundama!

28515024_10215455743336303_1185887248207559052_o

Pilt: Nele Graverson

 

1. Interjöör värvide sarnasusega või vastandvärvidega?

Harmoonilise värvigammaga ruumi võib luua paari-kolme värviringis üksteisega külgneva tooniga. Neid omavahel kombineerides tekib harmoonia, sest kasutame lähedasi värvitoone. Hea, kui kasutatavad värvid on ka sarnases küllastus- või heledusastmes. Samuti võib interjööri kujundada ka vastandvärvidest (nt sinine ja oranz), mida ka tihti tehakse. Tulemus saab olema samuti harmooniline. Tarvis on vaid kombineerida sobilik vastandvärv sobiliku värvivarjundiga.

colorwheel

Pilt: Google.com “Värviring”

Alloleval pildil on valitud värvideks värviringis üksteisega külgnevad toonid. Imeilus kevadvärske roheline ning tumekollane-kuldne sammal. Puutüve neutraalne hall/pruun lubab eelkõige rohelisel särada ning ega ka märkamatuks jää kollakas-kuldsed värvilaigud ja särtsakaks aksendiks olev rähn oma sulestikuga.

sisekujundaja rohelisega

Pilt: Nele Graverson

2. Leia sobivaid omakontraste

Vastandvärvide kontrastid võivad mõnikord aga tunduda liiga radikaalsed. Väiksema kontrasti, kuid harmoonilise tulemuse saab ka omakontrasti loomisega. Selleks tuleks asetada värviringile kolmnurk ja vaata, millised värvused jäävad nurkadesse.

harmtex kardinasalongTugevaima ja jõulisema kontrasti annavad punane, kollane ja sinine. Võib kasutada ka ruutu või ristkülikut või kombineerida värvitoonide erinevate heleduse või tumedusega varjundeid.

Kasutada saab ka heleda-tumeda kontrasti. Näiteks valge ja musta vastandust ja ka üksteisest küllalt kaugel olevad halliastmed mõjuvad samamoodi.

Samuti on võimalik kasutada ka sooja ja külma kontraste. Kõige üldisem on kollaste, oranzide ja punaste värvitoonide liigitamine soojadeks ning siniste, violetsete ja roheliste toonide nimetamine külmadeks. Soojad värvid tunduvad külma värvi taustal eriliselt lõõmavatena, jäävad silma ja meelde.

3. Aseta värvid hallile, mustale või valgele taustale

Hästi turvaline sisekujundusmeetod on värvide kombineerimine valge, halli või mustaga.  Kõige neutraalsem on värvide taustaks keskmine hall, ta seob värve omavahel ning samal ajal pehmendab neid. Must taust võimendab värvide erksust ja soojad värvid säravad ta kõrval eriliselt. Valgel taustal aga näivad külmad toonid tihedamad ja intensiivsemad.

Pilt: Nele Graverson

Pilt: Nele Graverson

4. Jälgi tasakaalu

Aga, kui palju värvi on hea ja miks ei võiks seda olla rohkem? Selleks, et harmoonia oleks täiuslik, peavad pinnad olema omavahel tasakaalus. Kas järgida kuldlõike reeglit või arvestada 1/3-2/3? Jah, mõlemad toimivad. Heade proportsioonide näiteks on kuldlõike reegel: 3/5=5/8 ehk väiksem osa suhtub suuremasse nii nagu suurem kogu tervikusse. Kui jälgida seda kunstis kasutatavat põhimõtet ka sisekujunduses, ei saakski nagu eksida? Eriti kontrastsete lahenduste loomisel tuleb jälgida, et valitaks välja domineeriv värv.  Siinjuures tuleb silmas pidada, et domineerib see, mis on kõrgeima kvaliteediga või keskel või mida on palju.

Soovid oma interjööti õiget tooni kardinaid? Kirjuta HarmTex’i

 

 

 

Share This